O mně

Stanislav Doleček

V roce 1978 se vyučil truhlářem a později, v roce 1990, absolvoval UMPRUM v Praze na Žižkově. V roce 1991 založil svou živnost Truhlářství Doleček, přičemž u zakázkové výroby nábytku pod značkou svého jména setrval dodnes.

Potřebu originálního a vkusného nábytku na českém trhu poprvé pocítil ve chvíli potřeby pořízení nábytku pro svého syna, což bylo v roce 1988. Když zjistil, že na trhu je k dispozici pouze jediná dětská židle, která naprosto neodpovídala jeho představám, nakreslil a vyrobil nábytek pro svého syna sám. Návrh a provedení byly úspěšné a tak začal nábytek vyrábět distribuovat do obchodů nedaleko Bratislavy a v Praze na Vinohradech.

Po několika letech se začal věnovat vytváření návrhů, výrobě i montáži jednotlivých kusů nábytku i velkých celků do rodinných domů, kanceláří a lékáren.

Vzdělání na Umělecko-průmyslové škole, hluboký zájem o historii a kulturu ve spojení s nepřetržitým profesním vzděláváním a nadšením pro současné moderní trendy ve výsledku zaručují originalitu a vysokou kvalitu každého vyrobeného kusu přesně dle přání zákazníka, který se tímto stává spolutvůrcem nábytku podle svých individuálních představ.

Materiály a technologie

Šikovné ruce jsou mou devizou

Nejvíce odborným a specializovaným nástrojem jsou moje ruce. Exkluzivitou mé práce je ohýbaný nábytek, který není u ostatních výrobců příliš oblíbený pro svou vysokou pracnost a nutnou preciznost výroby. Domnívám se však, že jeho estetické kvality jsou natolik vysoké, že se rozhodně vyplatí jeho tvorbou zabývat. Ohýbaný nábytek se uplatní jak při výrobě židlí a různých částí nábytku, tak při výrobě dřevěných točitých schodišť.

K dalšímu zpracování dřeva používám samozřejmě i běžné truhlářské stroje. Snažím se o výrobu, která je svou kvalitou a způsobem zpracování vždy lepší, než u konkurence. Dokážu zhotovit jakýkoliv tradiční truhlářský spoj, například na ozub, pomocí přeplátování, na pero a drážku i na pokos.

V oboru truhlařiny jsou velice důležité povrchové úpravy. Lakování, olejování i napouštění voskem dokáže vykouzlit kvalitní a originální povrchy, které určují vzezření každého kusu nábytku.

Ohýbání dřeva

Ohýbání dřeva je velmi stará technologie, která se používala již ve středověku. Zhruba před 150 lety ji pro průmyslová zpracování a sériovou výrobu zdokonalil německý podnikatel Michael Thonet.

Postup ohýbání dřeva je v mém případě následující:

  1. Zpracuji detailní výkres výrobku či ohýbané části v měřítku 1:1.
  2. Výrobím šablonu, podle které se poté polotovar ohne.
  3. Dřevo nařežu na slabé pásky, čím menší poloměr ohybu tím slabší ohýbané pásky. Přitom se snažím různými metodami omezit pnutí dřeva a minimazovat tak riziko deformace.
  4. Nanáším lepidlo a zafixuji polotovar na šablonu.
  5. Po vytvrdnutí lepidla je třeba výrobek finálně opracovat, vybrousit a nalakovat.



Používám dřevo, nejen lamino

Nepracuji jen s laminem, jako mnoho dnešních firem, které si tento materiál velice oblíbili pro jeho cenu a nízkou pracnost. K výrobě používám tuzemské masivní dřevo i exotické dřeviny, které mají úplně jiné vlastnosti a tím pádem se hodí do jiných prostorů a provozů. Například tvrdý teak je vhodný i do místností s vysokou vlhkostí, jako je koupelna. Vhodným materiálem je také dýha nebo její kombinace s masivem.

 

Další používané materiály

Krom dřeva zpracovávám i jiné materiály, nutné k vybavení kuchyní a koupelen, jako jsou kompozitní materiály – Korian, Kerrock a Staron, nebo speciality typu kovolaminátu, nerezu a skla. Kov je v dnešní době v domácnostech velice oblíbený, proto došlo i k vývoji tzv. kovolaminátu, který je tvořen laminátovými deskami, jejichž povrchovou úpravu tvoří kovová fólie. Takový povrch je pak snadno omyvatelný a dokonce i dezinfikovatelný – proto se hodí zejména do kuchyně.


TOPlist